Zdrowie i uroda

 Płynne złoto, to homerowskie określenie jest aktualne również w tym aspekcie licznych zastosowań oliwy z oliwek. Śródziemnomorski eliksir długowieczności i zdrowia, to inne z listy znanych określeń. Dlaczego płacić horrendalne kwoty za kosmetyki, które zawierają te same witaminy i minerały co naturalny sok z oliwek, ale niestety  zawierają także masę chemii używanej do ich produkcji. Po co wydawać krocie na chemiczne witaminy, jeśli sok z oliwek posiada je w naturze. Zobaczmy jak wiele jest takich kosmetyków i lekarstw.

Mydła, szampony, preparaty witaminowe odwołują się do zawartych w nich  oliwek. Reklamy mówią do nas, że to właśnie z oliwki zostało zrobione. Firmy farmaceutyczne i kosmetyczne wiedzą o tym, że świadomość społeczeństwa w tej mierze jest duża i że oliwki cieszą się uzasadnionym uznaniem. To po co stosować chemiczny preparat jeśli można kupić butelkę porządnej oliwy i pić codziennie łyżeczkę płynu aby osiągnąć ten sam efekt. Po co do kąpieli używać natłuszczających płynów witaminowych /chemia/ skoro można wlać kilka łyżek oliwy z oliwek. Peelingi, maseczki, pielęgnacja paznokci, włosów to tylko hasła do własnych poszukiwań zastosowania oliwy z oliwek. Kobiece pisma, internet, pełen jest przepisów na pielęgnację własnego ciała z jej użyciem.

Tajemnica długowieczności

A zdrowie! Tajemnica długowieczności mieszkańców Basenu Morza Śródziemnego...
Wiadomo że ludzie ci nie wypuszczają niemal z rąk butelki z oliwą. Przeciętne spożycie wynosi tam litr na miesiąc, w Polsce litr na rok!Oczywiście, oni dostali ten dar od bogini Ateny i mają go na wyciągnięcie ręki i pewnie nie są świadomi jakim dobrodziejstwem dla zdrowia dysponują, my się tego uczymy, bo u nas jest trudniej dostępna, bo jest drożej, bo nie ma tradycji. Tym bardziej zaglądajmy do literatury fachowej, bo tam można się dowiedzieć o walorach oliwy z oliwek rzeczy niesamowitych.

Wymienię kilka bez wgłębiania się w szczegóły:
    -oliwa z oliwek zawiera witaminy A, E, D, K
    -pierwiastki takie jak : magnez, fosfor, potas, żelazo, wapń, karoten
    -oliwa z oliwek nie zawiera szkodliwych kwasów nasyconych
    -zawiera kwasy jednonienasycone oraz antyoksydanty
    -jest produktem bezglutenowym
    -zawiera kwas oleinowy
    -itd.

Na co to pomaga, czemu zapobiega :
    -miażdżyca, zakrzepy
    -zły cholesterol
    -mózg, wątroba, mięśnie
    -astma, stany zapalne błony śluzowej nosa
    -kamica żółciowa
    -choroby wrzodowe
    -reguluje procesy trawienne
    -polecana osobom chorym na cukrzycę
    -spowalnia procesy starzenia się
    -wzrost kości u dzieci
    -a nawet, jako ciekawostka, ułatwia palaczom pozbycie się złogów nikotynowych...

To nie są oczywiście moje autorskie mądrości. Jak wcześniej pisałem, czytam dużo artykułów i opracowań na ten temat a to pozwala mi podzielić się z Państwem wiedzą, która zaledwie dotyka te tak ważne dla nas tematy. Pragnę jedynie zachęcić do zainteresowania się tym nowym dla nas produktem. Nowym, z perspektywy 6 tys. lat korzystania z drzewa oliwnego przez ludzi mających to szczęście urodzenia się pod inną szerokością geograficzną.