Zalety kawy

 Oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych, oraz działania pobudzającego, otwierającego umysł, kawa ma też wiele walorów zdrowotnych. Oczywiście mówimy o kawie dobrej jakości i najlepiej nieprzetworzonej. Nie jestem kompetentny aby dyskutować z fachowcami od zdrowia ale niezliczone opinie, poparte dowodami w postaci badań populacyjnych skłaniają do uznania że kawa ma znaczący wpływ na profilaktykę zdrowotną. Aby być uczciwym są też tej tezy przeciwnicy, ale mam wrażenie że w znaczącej mniejszości.

Przedstawiam czytelnikowi tego artykułu krótką syntezę moich spostrzeżeń, bez używania nazw medycznych, chemicznych itp. Zainteresowani mogą znaleźć je bez trudu w internecie.


Kofeina

Jednym z bardziej cenionych składników kawy jest kofeina. To ona jest odpowiedzialna za pobudzenie organizmu i powoduje żywsze krążenie krwi. Ten walor leży u podstaw kariery kawy od jej wynalezienia, przez wieki trwania. To kofeina powodowała że mnisi mogli dłużej się modlić, żołnierze byli waleczniejsi a poeci płodniejsi.  Ten aspekt działania kawy na organizm człowieka może być jednocześnie  przeciwwskazaniem medycznym-to nadciśnienie tętnicze. Ale i ten problem można rozwiązać nie rozstając się z ulubionym napojem, poprzez spożywanie kawy bezkofeinowej. Kawa ta w naturalny sposób  pozbawiana jest kofeiny bez utraty swoich walorów smakowo-zapachowych. Inne dolegliwości trapiące osoby ze szczególną wrażliwością żołądkową mają do dyspozycji kawę  nisko drażniącą.

Są jednak dwa warunki, które musimy spełnić by można było mówić o walorach zdrowotnych kawy – pierwszy to umiar, drugi to dobra jakość. Warto też zaparzoną kawę filtrować. Umiar to 3-4 filiżanki dziennie, jakość to Arabika. Można oczywiście zaaplikować sobie na mocne przebudzenie kawę z Robusty, ale wtedy zmniejszmy ilość wypitych filiżanek w ciągu dnia.Lektura licznych  artykułów medycznych, najnowszych badań  prowadzonych na całym świecie, skłania do refleksji - że warto kawie poświęcić parę chwil w ciągu każdego dnia.


Korzyści z picia kawy

Jeżeli ufać w prawdziwość tych opracowań podpisanych przez dr. i prof. to kawa pozytywnie i zapobiegawczo wpływa na:
    choroby serca, układu krążenia, kamicę nerkową, chorobę Alzheimera,
    Parkinsona, cukrzycę typ 2, nowotwory, kamienie żółciowe,
    marskość wątroby, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie,
    poprawia trawienie, pomaga w kuracji odchudzającej,
    jest lekarstwem na psychikę /depresja/, poprawia wydolność oddechową,
    wspomaga kondycję fizyczną, wytrzymałość
    a nawet zapobiega próchnicy zębów
    i ...poprawia sprawność seksualną:-)